60.jpg
Buty rowerowe – wybrać buty SPD, zwykłe tenisówki czy jeszcze coś innego?

Na pewno na mieście możesz obyć się bez specjalnego obuwia na rower, ale czy warto? Jeżeli na dwa kółka wsiadasz kilka razy na miesiąc taka inwestycja raczej będzie nieopłacalna. 

Co jeśli jeździsz regularnie? Buty SPD lub nawet porządne buty pod platformy w połączeniu z dobrymi pedałami sprawią, że poczujesz się jak pogromca ulicznych kryteriów, kurier rowerowy albo Peter Sagan. Naprawdę. 

Nie oznacza to oczywiście, że nagle zaczniesz wygrywać zawody, ale komfort i efektywność jazdy zmienia się diametralnie i wszystkim regularnym rowerzystom polecamy chociaż próbę przesiadki na specjalne buty rowerowe.

Dobrze, powiedzmy, że zostałeś już zachęcony, wybrałeś się do sklepu lub na stronę hurtowni rowerowej. Co teraz? Opcji są setki, samych podstawowych rodzajów butów na rower możemy wymienić przynajmniej kilka. Co sprawdzi się dla Ciebie najlepiej? Zobaczmy jakie buty rowerowe mamy do wyboru. Zapraszamy!

 

Buty SPD Shimano
Buty SPD Shimano

 

Rodzaje butów rowerowych

Najprostszy podział to buty SPD, czyli przeznaczone do pedałów zatrzaskowych oraz buty ze zwykłą podeszwą. Te pierwsze zdecydowanie przejmują rynek rowerowy i są powszechnie stosowane w najpopularniejszych odmianach kolarstwa. Co to pedały zatrzaskowe? Po dokładny opis odsyłamy do naszego innego artykułu.

Buty SPD możemy dalej podzielić na buty MTB (do pedałów górskich) oraz buty szosowe. Posiadają metalowy (MTB) lub plastikowy (szosa) blok, który zatrzaskując się w pedale daje bardzo pewne połączenie. 

Skutki? Lepsza efektywność pedałowania, świetne trzymanie stopy oraz możliwość wyregulowania na stałe jej pozycji na pedałach. Oczywiście ten system ma swoje plusy i minusy.

Buty SPD szosowe

Mają mocowanie na blok szosowy, na trzy śruby. Zapięcie to zwykle rzepy oraz klamry lub np. pokrętła BOA, chociaż stare dobre sznurówki ostatnio wracają do łask, również w zawodowych modelach.

 

Szosowe buty SPD Specialized
Szosowe buty SPD Specialized

 

Buty SPD szosowe są bardzo lekkie i sztywne. Sztywna podeszwa zapewnia lepszy transfer mocy, ale w połączeniu z dużym wystającym blokiem i praktycznie brakiem bieżnika bardzo utrudnia chodzenie. Na śliskich nawierzchniach przypomina to bardziej chód pingwina po lodowisku i jest walką o przeżycie.

Twój kontakt z rowerem to dłuższe lub krótsze trasy na szosie bez zsiadania i podróżowania pieszo? To może być dobry wybór. Jeżeli jednak dużo chodzisz, zapomnij o butach szosowych.

Buty rowerowe SPD pod bloki MTB

Obuwie MTB będzie dobrym wyborem jeśli chcesz system SPD, ale potrzebujesz również możliwości sensownego poruszania się pieszo. Ten typ butów będzie również świetny, jeśli potrzebujesz jakiejś formy wpięcia podczas jazdy na ostrym kole.

Buty górskie są zwykle mniej sztywne od swoich szosowych odpowiedników i mają bieżnik co pozwala nam w komfortowych warunkach przemieszczać się po zejściu z roweru. Bez problemu dojdziemy w nich do kawiarni, podprowadzimy rower na stromym podejściu czy zrobimy zakupy w sklepie. 

Buty SPD MTB będą też bardziej wytrzymałe i zapewnią zwykle lepszą ochronę przed uderzeniami.

 

Górskie buty SPD Mavic
Górskie buty SPD Mavic

 

Standardowe buty SPD MTB

Trzeba mocno rozróżnić buty rowerowe SPD do jazdy górskiej z całą grupą obuwia kompatybilnego z systemem bloków mocowanych na dwie śruby. W tej głównej kategorii mamy bowiem również buty miejskie, bardziej turystyczne, a nawet sandały!

Buty stricte do jazdy MTB będzie wyróżniał charakterystyczny wygląd, dosyć duża sztywność podeszwy 
(w topowych modelach zbliżona do butów szosowych) i wymyślne zapięcia, od rzepów po pokrętła BOA, a także  nowe rozwiązania, jak np. Giro Techlace. Dają one możliwość szybkich zmian podczas jazdy i pewnie trzymają stopę. 

Jeżeli szukamy bardzo sztywnego obuwia, które zapewni nam świetny transfer mocy, ale potrzebujemy funkcjonalności i komfortu, który zapewnia nam normalny bieżnik na podeszwie, topowe buty MTB będą dobrym wyborem. 

Jeśli potrzebujemy więcej wygody możemy wybrać trochę niższy model, który nie będzie aż tak sztywny i zapewni nam jeszcze sensowniejszą możliwość chodzenia.

 

Turystyczne buty rowerowe Shimano
Turystyczne buty rowerowe Shimano

 

Buty nadające się na podróże, buty turystyczne

Jeżeli chcesz wybierać się na dużo wycieczek rowerowych i wyjeżdżać na więcej niż jeden dzień, potrzebujesz obuwia, w którym będziesz czuł się maksymalnie komfortowo. 

Najlepsze będą średnio-sztywne buty MTB lub po prostu dedykowane obuwie turystyczne kompatybilne z systemem SPD. Takie buty mają zwykle jeszcze bardziej zabudowaną podeszwę z wygodnym bieżnikiem, który po zejściu z roweru umożliwi ci komfortową eksplorację górskich szlaków.

Buty rowerowe miejskie

Dużo ludzi używa butów SPD również w mieście. Dla wielu osób wygląd jest jednak decydującą kwestią i nie mogą pojawić się np. w biurze w typowych butach wyglądających tak, jakby właśnie z wrócili z zawodów.

 

Miejskie buty SPD Chrome
Miejskie buty SPD Chrome

 

Są na szczęście na rynku miejskie buty rowerowe SPD. Wyglądają jak standardowe tenisówki i pozwolą ci na normalne wyjście do knajpy lub pracy. Zwykle mają też dosyć miękką podeszwę i głęboko schowany blok co zapewni nam duży komfort użytkowania po zejściu z roweru. 

Jeżeli potrzebujemy normalnie wyglądających butów SPD na miasto, to będzie idealny wybór.

Buty SPD na zimę

Zimą mamy do wyboru kilka opcji. Pierwsza z nich to przestać jeździć. Druga to zamarzać w przewiewnym obuwiu letnim. Trzecia, znacznie lepsza, to zaopatrzenie się w wiatro i wodoszczelne ochraniacze, które dadzą nam one odpowiedni komfort cieplny lub po prostu kupienie specjalnych zimowych butów SPD.

 

Zimowe buty SPD Shimano
Zimowe buty SPD Shimano

 

Mają one zwykle wyższy profil chroniący przed zimnem również nasze kostki i wykonane są z użyciem zaawansowanych technologicznie membran takich jak Goretex, które zapewnią odpowiednią ochronę przed wichurami oraz deszczem. 

Minusem jest duża cena w porównaniu do krótkiego okresu w jakich ich używamy, jeśli jednak zima jest u nas bardzo ciężka, mogą być zbawieniem.

Rodzaje zapięć w butach SPD

Zdecydowaliśmy się już na konkretny rodzaj butów SPD. Nasuwa się kolejne pytanie. Jakie zapięcie będzie dla nas najlepsze?

 

Buty rowerowe Giro
Buty rowerowe Giro

 

  • Sznurówki – czyli najbardziej oczywisty sposób, będą miały możliwość dokładnej regulacji napięcia, są bezawaryjne, a ewentualna wymiana jest niesamowicie prosta. Nie zawsze jednak trzymają najpewniej stopę, a ewentualna regulacja nie jest możliwa podczas jazdy.
  • Rzepy – szybkie do regulacji i pewnie trzymają stopę, jednak nie tak dobrze, jak klamry. Dodatkowo nie zapewniają tyle punktów regulacji co sznurówki. Słabej jakości rzepy mogą szybko zacząć się odczepiać i nie zapewniać takiego bezpieczeństwa.
  • Klamry – dają możliwość bardzo dokładnej i dosyć szybkiej regulacji, problemem mogą być jednak usterki. Jeżeli zepsuje nam się klamra, jedynym wyjściem jest kupienie zapasowej części w sklepie. Na większej wyprawie może być to spory problem logistyczny.
  • BOA – system, który przy szybkości i dokładności użytkowania ma dawać odczucia sznurówek. Świetnie trzyma stopę i daje możliwość szybkiej regulacji, posiada jednak ten sam problem co klamry. Przy ewentualnej usterce potrzebujemy części zamiennej, trudniej dostępnej niż zwykłe sznurówki. Mechanizm BOA warto również regularnie czyścić żeby nie został zapchany błotem.Buty SPD MTB SIDISIDI

Buty na rower pod pedały platformowe

Odstrasza cię system SPD, ale chciałbyś jednak czegoś więcej niż zwykłe tenisówki? Samo obuwie nie wystarczy, najpierw znajdź dobre pedały platformowe  z pinami, które pewnie będą trzymały but. W rowerach Loca Bikes korzystamy ze sprawdzonych pedałów firmy Exustar.

Buty rowerowe do zwykłych pedałów będą lepiej stabilizowały stopę. Bieżnik i rodzaj gumy w takich modelach jest opracowany specjalnie po to aby bardzo dobrze „kleić się” do pedałów. W takim obuwiu jeżdżą m.in. osoby na rowerach freeride’owych i DH. 

Poza o wiele lepszymi odczuciami z jazdy niż trampkach, ich niewątpliwą zaletą jest normalny wygląd i wygoda przy chodzeniu. w związku z tym idealnie nadadzą się na miasto. To również świetny wybór na wyprawy rowerowe.

 

Buty rowerowe Five Ten
Five Ten

 

Buty rowerowe – wskazówki przy wyborze

Wiemy już jaki konkretnie model chcemy, ale jaki rozmiar? i jak ustawić bloki jeśli to buty SPD? Buty na rower, jak w przypadku większości obuwia sportowego, muszą pewnie trzymać stopę, o wiele pewniej niż nasze zwykłe trampki. 

Dodatkowo przy wzmożonym wysiłku dwa razy bardziej odczujemy jakikolwiek dyskomfort. Dlatego tak ważny jest dobry dobór rozmiaru butów rowerowych.

Długość stopy

Dobrze, mamy powiedzmy rozmiar 43, wiemy jaki chcemy model, wchodzimy na stronę i kupujemy. I to jest błąd.

Po pierwsze – firmy rowerowe mają tendencję do zawyżania i zaniżania swojej rozmiarówki. Różnice są spore, warto więc zmierzyć swoją stopę i kierować się centymetrami.

 

Tabela rozmiarów butów rowerowych
Tabela rozmiarów

 

Nie wybierajmy zbyt małego rozmiaru licząc na to, że obuwie się z czasem rozejdzie. Zanim to nastąpi (o ile nastąpi w ogóle, ponieważ buty rowerowe projektowane są tak, żeby nie rozciągać się wraz z czasem) będziemy mocno żałowali naszego zakupu. Dodatkowo stopy przy wysokiej temperaturze i wysiłku mają tendencję do puchnięcia i może się okazać, że po godzinie jazdy buty już nie są tak wygodne. 

Jeżeli mają służyć również w zimie możemy wziąć pół rozmiaru więcej żeby zmieścić grube wełniane skarpetki, ale nie przesadzajmy w drugą stronę!

Szerokość stopy

Po drugie – buty rowerowe są ściśle dopasowane, w związku z czym małe różnice mają o wiele większe znaczenie. Wiele firm robi nawet osobne modele pod użytkowników z szerszą stopą. 

Różnie jest z miejscem na palce i nawet jeśli dany but na papierze wydaje się mieć idealny rozmiar, w rzeczywistości może wcale nie być tak wygodny. Właśnie dlatego, najlepszym rozwiązaniem w przypadku butów rowerowych jest przejście się do sklepu i przymierzenie ich na żywo. 

Jeżeli nie ma konkretnie tego modelu, można też spróbować innego tej samej marki, da nam to już jakiś ogląd, dla jakiej stopy buty danej firmy są zwykle przeznaczone. W ten sposób jesteśmy w stanie znaleźć idealnie pasujące obuwie.

Ustawienie bloków

Jeżeli zdecydowaliśmy się na buty SPD, równie ważną czynnością, po ich kupieniu, będzie dokładne ustawienie bloków. Złe może w najlepszej sytuacji prowadzić do dyskomfortu i obniżonej efektywności, a w najgorszej do problemów ze stawami kolanowymi. Po dokładne instrukcje odsyłamy do poniższego filmu. 

 

 

Można również ustawić bloki w ramach sesji bikefittingu. Jest to drogie rozwiązanie, jednak dzięki użyciu specjalistycznych narzędzi mamy pewność, że ich umiejscowienie jest idealne.

To jakie buty rowerowe w końcu kupić?

  • Jeździsz tylko po szosie, rzadko zsiadasz z roweru i oczekujesz jak najlepszych osiągów? Wybierz szosowe buty SPD.
  • Efektywność jazdy dalej jest u ciebie na jednym z pierwszych miejsc, ale chciałbyś się jednak czasami przejść? Najlepszą opcją będą topowe górskie buty SPD ze sztywną karbonową podeszwą.
  • Nie przeszkadza ci wygląd typowego obuwia pod pedały zatrzaskowe, ale chcesz sporo chodzić po mieście lub nawet wybrać się na długą wyprawę rowerową? Mniej sztywne buty SPD MTB lub buty turystyczne z systemem SPD będą rozwiązaniem dla Ciebie.
  • Nie zrezygnujesz z pedałów zatrzaskowych, ale potrzebujesz butów, które wyglądają jak normalne tenisówki? Na rynku jest dostępnych wiele miejskich modeli.
  • Przygotowujesz się na sezon zimowy? Wybierz specjalnie zaprojektowane zimowe buty spd z membraną lub zainwestuj w dobre ochraniacze.Szosowe buty SPD FizikSzosowe buty SPD Fizik

Pamiętaj o tym jak ważny jest dobór rozmiaru buta na podstawie długości stopy. Wybierz model, który również na szerokość, będzie odpowiadał Twojej anatomii, a w siodełku będziesz mógł spędzić cały dzień!

 

Chciałbyś spróbować swoich sił na ostrym kole, a może potrzebujesz szybkiego, wszechstronnego roweru miejskiego? Zapraszamy tutaj, aby zapoznać się z naszą ofertą.  

O BLOGU

Na tej stronie zebraliśmy opinie na temat naszych rowerów. Przeczytaj co sądzą o nas eksperci z branży, media i przede wszystkim nasi klienci.

Loca Bikes to wrocławska manufaktura rowerowa. Od 2016 roku wyprodukowaliśmy kilkaset spersonalizowanych rowerów i możemy śmiało powiedzieć, że trochę już na ten temat wiemy. W ramach bloga chcemy się tą wiedzą dzielić i zarażać Was rowerową pasją. Znajdziecie tu liczne porady, a także artykuły o kulturze rowerowej i historii kolarstwa.

SUBSCRIBE & FOLLOW

FIND US ON FACEBOOK

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium