66.jpg
Rower gravel – wszystko co powinieneś wiedzieć

Czym w ogóle jest ten typ roweru? I czemu cały kolarski świat w ciągu ostatnich kilku lat oszalał na jego punkcie? 

Wyobraź sobie Frankensteina wśród jednośladów. Gravel to MTB dla kolarzy szosowych i szosa dla kolarzy górskich. Rower, który nie boi się szybkiego coffee ride’u i utrzymasz na nim prędkość reszty grupy, a kiedy na horyzoncie pojawi się błoto, leśne ścieżki i szutry nie będziesz musiał zsiadać ze swoich dwóch kółek i załamywać rąk. 

Czyli w sumie rower do wszystkiego. 

Brzmi zbyt pięknie? Oczywiście tak do końca nie jest, ale z pewnością można zaryzykować stwierdzenie, że gravel to jeden z najbardziej uniwersalnych typów rowerów.

Geneza - skąd wzięły się gravele?

Powstały z konkretnej potrzeby i wbrew obiegowej opinii nie jest to sztucznie napędzany trend. Niszę szczególnie mocno widać było w USA, kraju, w którym jest pełno długich leśnych, szutrowych ścieżek.

 

Gravel LOCA
LOCA Blue Lagoon

 

 

Tereny te są zbyt ciężkie dla jakiejkolwiek szosy, ale na tyle łatwe do przejechania, że rower MTB to przesada i można znaleźć o wiele szybsze, praktyczniejsze rozwiązanie.

Długie, de facto, szosowe w swoim charakterze wyprawy, które jednocześnie garściami czerpią z jady górskiej. Pierwszym pomysłem, który mógłby się sprawdzić jest rower przełajowy. Grubsze opony? Są. Hamulce tarczowe? Są. 

Geometria takich jednośladów nie do końca nadaje się jednak na dłuższe wyprawy na dłuższe wyprawy. W końcu zostały one stworzone, z myślą o szybkich błotnistych wyścigach, z dużą ilością ostrych zakrętów, a nie na wielodniowe podróże z bagażem. 

Ludzie zaczęli jak zwykle eksperymentować, przebudowywać swoje stare szosy, wkładać grubsze opony oraz zmieniać napęd. Rowery szosowe endurance do długodystansowych wyścigów (tzw. Audax) zaczęły mutować i pojawiało się na nich coraz więcej "terenowych" detali. Powoli zaczęła się wyodrębniać kolejna kategoria.

Z potrzeby posiadania roweru, który będzie nadawał się na lekki teren, ale równie dobrze poradzi sobie na asfalcie czy prostych singletrackach powstał gravel, a tłumacząc na język polski - rower szutrowy.

 

 

Rower gravel - charakterystyka

Najłatwiej jest chyba scharakteryzować ten rodzaj roweru odnosząc się do już znanych kategorii. Wyobraź sobie coś pomiędzy przełajem, szosą endurance, a MTB.

Geometria wygodna na długie trasy, maksymalna wytrzymałość i funkcjonalność połączona z komfortem jazdy bez dużych strat na prędkości, takie cechy mają spełniać rowery szutrowe.

Geometria graveli

Czym, na tle innych, wyróżnia się ten typ jednośladów? Wysoka główka ramy, przypominająca te znane z rowerów endurance i kąty łagodniejsze od przełajowych sprawiają, że gravele są wygodne na bardzo długich trasach i nadają się nawet na ultramaratony rowerowe i spędzanie kilkunastu godzin w siodle.

Kolejną cechą graveli jest nisko, w porównaniu do szos czy CXów, położona mufa suportu. Dzięki temu zabiegowi, rower świetnie radzi sobie przy dużych prędkościach na ciężkim terenie. W połączeniu z długimi tylnymi widełkami zapewniającymi dużą bazę kół daje nam to pewne, przewidywalne sterowanie i stabilność, nawet po obciążeniu dużym bagażem.

 

 

W związku z tymi cechami, gravele świetnie nadadzą się na wyprawy, kiedy często nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, jaki dokładnie teren napotkamy na swojej drodze i musimy się liczyć z tym, że nie będziemy jeździć jedynie po afalcie. Rower przełajowy jest natomiast o wiele bardziej wyspecjalizowany i najlepiej będzie sprawdzał się na krótkich, krętych i np. błotnistych trasach.

 

Rower przełajowy Specialized
Przełaj Specialized

 

Rower gravel = funkcjonalność

Szutrówki muszą dopasować się do różnych warunków i być jak najbardziej uniwersalne. Dlatego czerpią wiele rozwiązań np. z rowerów stricte wyprawowych.

Punkty montażowe

Gravele mają ich zwykle mnóstwo. Miejsce przeznaczone na błotniki i bagażniki to standard. Często widuje się również aż 3 mocowania na bidon. 2 w głównym trójkącie ramy i jedno pod dolną rurą. Takie rozwiązanie może być bardzo przydatne jeżeli wiemy, że np. przez kolejne 100 km możemy nie znaleźć żadnego źródła wody.

Nowym trendem stają się widelce ochrzczone mianem „utility fork”, które poza otworami na bagażniki i błotniki posiadają po jednej stronie nawet 3 otwory na bidony, pozwalające montować akcesoria takie jak Anything Cage i przewozić jeszcze więcej bagażu.

Hamulce

Hamulce tarczowe to podstawa w gravelach. Zapewniają odpowiednią siłę hamowania na bardziej techniczny teren i wtedy, gdy mamy np. dodatkowe 10 kg w torbach na rowerze. 

Niektóre osoby, wybierające się na długie wyprawy preferują mechaniczne modele ze względu na prosty serwis, jednak uważamy, że jeśli nie jedziesz na wyprawę dookoła świata lub na kompletne odludzie, hydrauliczne tarczówki są świetnym wyborem i właśnie takie będziemy montować w gravelach LOCA Bikes. Zapewniają lepszą modulację i siłę hamowania, a prawdopodobieństwo awarii jest bardzo małe.

 

Kierownica gravelowa PRO
Typowa gravelowa kierownica

 

Kierownice

Na pierwszy rzut oka gravele mają zwykłe baranki. Kiedy przyjrzymy się bliżej, bardzo się jednak od nich różnią. Kierownice gravelowe posiadają zwykle tzw. flarę, czyli stopniowo rozszerzają się w dolnym chwycie. Taka budowa pozwala na pewne i stabilne prowadzenie w terenie, nawet przy dużych prędkościach.

Opony

To jedna z pierwszych rzeczy która rzuca się w oczy w gravelach. Dla laika gravel to po prostu szosa z dużymi oponami. Jak dużymi? Zakres jest bardzo szeroki. Zwykle ramy pozwalają na zmieszczenie opon  w okolicach 35 mm – 45 mm. Takie rozmiary pozwalają na komfortową jazdę w cięższym terenie, ale równie dobrze mogą sobie radzić na asfalcie. 

Są też modele ochrzczone mianem „monster cross”, które bardziej przypominają rowery MTB bez amortyzatorów i mieszczą nawet rasowe górskie opony. Takim jednośladem wjedziesz już na prawdę wszędzie.

 

Opony do gravela Panaracer Gravelking SK
Panaracer Gravelking SK na rowerze LOCA

 

Przełożenia w gravelach

Szosowe kasety i blaty zapewniają zbyt mały zakres przełożeń do warunków w jakich zwykle jeżdżą gravele. Rozwiązania z CXów to również nie do końca to. W rowerach szutrowych najczęściej znajdujemy napęd 2x11 lub 1x11 z dużą kasetą i małymi zębatkami z przodu. Nawet 42 zęby z tyłu przy napędzie z jednym blatem umożliwiają nam swobodne pokonywanie najcięższych podjazdów z dużą ilością bagażu. W nowych gravelach LOCA Bikes zostawimy tą decyzję wam. Do wyboru będzie zarówno napęd 2x11, jak i 1x11.

Czy potrzebujesz gravela?

Jeżeli szosa ci nie wystarcza, potrzebujesz więcej wygody, albo szukasz roweru szybszego niż MTB, który jednocześnie zachowa terenowy charakter, gravel może być dla Ciebie. 

Na gładkim asfalcie będzie oczywiście trochę wolniejszy od szosy i nie da sobie rady z najbardziej technicznymi singletrackami, jednak jest to cena, którą warto zapłacić za uniwersalność i komfort nawet przy długich wyprawach.

 

Gravel LOCA Black Classic
Gravel LOCA Black Classic

 

Gravel jest wytrzymały, funkcjonalny i zdolny do efektywnego pokonania bardzo szerokiej gamy rodzajów terenu. Będzie świetnym towarzyszem długiej leśnej podróży, ale sprawdzi się też nieźle na szosowej ustawce.  Może nawet spełniać swoje zadanie jako jednoślad na dojazdy do pracy czy sklepu. 

No i koniec końców, gravel to zdecydowanie rower, na którym po prostu można się dobrze bawić.

 

 

Zapraszamy na naszą stronę. W ofercie LOCA Bikes poza ostrymi kołami i rowerami miejskimi od niedawna możesz znaleźć również gravele!

O BLOGU

Na tej stronie zebraliśmy opinie na temat naszych rowerów. Przeczytaj co sądzą o nas eksperci z branży, media i przede wszystkim nasi klienci.

Loca Bikes to wrocławska manufaktura rowerowa. Od 2016 roku wyprodukowaliśmy kilkaset spersonalizowanych rowerów i możemy śmiało powiedzieć, że trochę już na ten temat wiemy. W ramach bloga chcemy się tą wiedzą dzielić i zarażać Was rowerową pasją. Znajdziecie tu liczne porady, a także artykuły o kulturze rowerowej i historii kolarstwa.

SUBSCRIBE & FOLLOW

FIND US ON FACEBOOK

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium