76.jpg
Rower na pasek - czy będzie dla Ciebie lepszy od łańcucha?

No właśnie, czym jest w ogóle to rozwiązanie i czy ma jakikolwiek sens w rowerze, a jeżeli tak to w jakim? Postaramy się Wam odrobinę przybliżyć historię tego wynalazku. Pokażemy do czego się nadaje i gdzie w ogóle możliwe jest zamontowanie napędu na pasek.

Paski zębate z powodzeniem sprawdzają się w np. w układach rozrządu aut i napędach motorów. Siły przenoszone w tych maszynach są oczywiście o wiele większe niż w rowerze, dlaczego zatem ten system nie miałby sobie poradzić i tu?

Rower na pasek - historia egzotycznego rozwiązania

  Należy na początek sprostować jedną rzecz - rower na pasek nie jest wcale nowym, innowacyjnym odkryciem. Takie konstrukcje powstawały już wiele lat temu. Szybko wyparte zostały jednak przez łańcuch. Napęd paskowy zapadł się pod ziemię i dopiero niedawno, wyszedł z powrotem z odmętów historii zyskując popularność dzięki firmie Gates.

  Przeniosła ona technologię znaną z przemysłu samochodowego i maszyn przemysłowych, a następnie zaadoptowała ją tak, aby była przyjazna dla rowerów.

  Paski napędowe w jednośladach są wykonane z poliuretanu i nylonu połączonych w całość ekstremalnie wytrzymałym rdzeniem z włókna węglowego.


  Bridgestone Picnica - jeden z pierwszych rowerów na pasek - https://en.wikipedia.org/wiki/Bridgestone_Picnica


  Rower na pasek czy łańcuch - kto wygrywa?

   Ok, wiemy już, że samo wykonanie takiego paska, musi być o wiele bardziej skomplikowane niż wytworzenie zwykłego stalowego łańcucha. Na czym zyskuje w takim razie ten mniej popularny napęd?

   Zalety

   • Cisza - rower na pasek nie wydaje żadnych dźwięków

   • Wytrzymałość - pasek wytrzymuje kilkukrotnie więcej kilometrów niż łańcuch, dodatkowo, w ogóle się nie rozciąga, więc niedopilnowany nie robi takiego spustoszenia na zębatkach. Żywotność kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów!

   • Bezobsługowość - koniec z brudnymi nogawkami i walką przy spadającym łańcuchu. Napęd na pasek nie potrzebuje smaru, a dzięki odpowiedniemu napięciu i specjalnym rowkom stabilizującym praktycznie niemożliwe jest jego spadnięcie

   • Brak rdzy - jeżeli zostawiacie rower na całe dni i noce na dworze (czego oczywiście nie polecamy) napęd na pasek może okazać się dla was zbawieniem. Nie posiada elementów metalowych, więc nawet po najsilniejszej ulewie nie ma szans na zardzewienie

   • Brak przerzutki - gwarantuje nam mniejszą wagę, brak możliwości wygięcia haka i jeszcze mniej elementów do czyszczenia   Wady

   • Cena - napęd na pasek jest o wiele droższy. Oczywiście wyrównuje się to z czasem biorąc pod uwagę lepszą żywotność, jednak jednorazowy koszt jest wyższy

   • Kompatybilność - paski większości firm, w tym Gates, ze względu na swoją budowę tworzą zamknięty obwód i nie da się ich rozkuć, tak jak robimy to z typowym łańcuchem. Ze względu na to rama musi być kompatybilna lub przerobiona u profesjonalisty. My współpracujemy z warszawskim Beat Bike

   • Napięcie - Naciąg paska musi być większy i o wiele dokładniejszy niż łańcucha w ostrym kole. W związku z tym musimy użyć do tej operacji specjalnego urządzenia

   • Egzotyczność - rowery na pasek są mniej popularne niż standardowe konstrukcje z łańcuchem, w związku z tym, dostępność części i ram jest mniejsza, a cena, tak jak wspominaliśmy, większa. Przy jakiejkolwiek usterce ciężej będzie nam dostać części zamienne, szczególnie na wyprawach rowerowych

   • Dopasowanie - w związku z tym, że paska zębatego, nie możemy skracać tak, jak chcemy (w przeciwieństwie do łańcucha) pojawia się problem. Występuje ograniczona ilość kombinacji pasków i zębatek, które będą do siebie pasować. Na całe równanie składa się długość chainstaya, wielkość przedniej oraz wielkość tylnej zębatki. W rowerach na pasek nie mamy swobody w dobieraniu tych części, tak jak w przypadku łańcucha

   • Brak przerzutki - jedyna opcja na biegi w rowerze na pasek to piasty planetarne. To rozwiązanie z pewnością jest o wiele bardziej bezobsługowe, ale ma też swoje minusy. Więcej o piastach biegowych możecie przeczytać tu

   • Linia łańcucha - musi być prawie idealna. Łańcuch ma o wiele większy margines błędu od paska. Tutaj 1-2 mm robią o wiele większą różnicę   Rama w rowerze na pasek - czy każdy kandydat jest dobry?

   Rama do roweru na pasek musi pokonać kilka znaczących trudności, aby nadawała się do takiego napędu.

   Po pierwsze, tak jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, pasek zębaty tworzy zamknięty obwód i nie da się go rozkuć

   Jak zatem poradzić sobie z jego montażem? Odpowiedzią jest rama z otwieranym tylnym trójkątem. Najbardziej standardowym rozwiązaniem w rowerach na pasek jest łączenie na chain seat stayu. Odkręcamy śruby, rozchylając delikatnie ramę wkładamy pasek i gotowe! Ramę możesz kupić dedykowaną pod pasek lub przerobić taką bez otwieranego chainstaya. 

   Kolejnym problemem jest odpowiednie napięcie paska, podobnie jak w przypadku łańcucha w ostrym kole (a nawet bardziej, ponieważ napędy paskowe potrzebują bardziej dokładnego napięcia, najlepiej zmierzonego przy pomocy specjalnego urządzenia.

   Rower na pasek czy jednak łańcuch?

   Największą zaletą paska jest jego bezobsługowość i cisza - nie trzeba go w ogóle smarować, nie brudzi, nie zrywa się, nie trzeszczy nawet po przejażdżce w błocie czy ulewie. Jeśli budujesz rower na miasto i satysfakcjonuje cię singiel lub piasta planetarna, a dodatkowy koszt jest ci niestraszny, śmiało wybierz rower na pasek. Po prostu nie trzeba z nim praktycznie nic robić, serwisowanie jest bardzo rzadkie, no i bez problemu może stać pod pracą w deszczu. W połączeniu z np. Shimano Nexusem będzie idealny do miejskiej maszyny na każde warunki. Taki zestaw przeżyje niejeden klasyczny napęd.   Jeśli przeraża cię natomiast jedna z barier wejścia - przymusowa przeróbka ramy lub kupno nowej oraz dużo większa cena śmiało wybieraj zwykły łańcuch. Serwisowania będzie trochę więcej, jednak dla wielu osób uniwersalność, dostępność części i co najważniejsze, możliwość zamontowania normalnej przerzutki to argumenty nie do pokonania.

   Napęd paskowy ma już swoją rzeszę wiernych zwolenników i nie bez powodu! W zastosowaniach miejskich sprawdza się znakomicie i sprawia, i praktycznie eliminuje konieczność regularnego serwisowania napędu.

   Nieskromnie możemy powiedzieć, że nasze rowery miejskie również są już dostępne w takiej opcji. Jeśli marzy ci się tak nietypowa maszyna, zadzwoń!

    O BLOGU

    Na tej stronie zebraliśmy opinie na temat naszych rowerów. Przeczytaj co sądzą o nas eksperci z branży, media i przede wszystkim nasi klienci.

    Loca Bikes to wrocławska manufaktura rowerowa. Od 2016 roku wyprodukowaliśmy kilkaset spersonalizowanych rowerów i możemy śmiało powiedzieć, że trochę już na ten temat wiemy. W ramach bloga chcemy się tą wiedzą dzielić i zarażać Was rowerową pasją. Znajdziecie tu liczne porady, a także artykuły o kulturze rowerowej i historii kolarstwa.

    SUBSCRIBE & FOLLOW

    FIND US ON FACEBOOK

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper Premium